Perustelut
Kunnanjohtaja Marko Halla on irtisanoutunut virastaan siten, että hänen viimeinen virassaolopäivänsä oli 19.1.2025.
Kunnan hallintosäännön § 15 mukaan kunnanjohtaja johtaa kunnanhallituksen alaisena kunnan hallintoa, taloudenhoitoa ja muuta toimintaa. Kunnanjohtajan työtä ohjaa Enontekiön kuntastrategia sekä kunnanvaltuuston ja hallituksen päätökset.
Kunnanjohtaja vastaa kunnanhallituksen toimialan toiminnasta sekä johtaa ja kehittää toimintaa kunnanhallituksen alaisuudessa.
Edellä mainitun lisäksi kunnanjohtajan tehtäviin kuuluu
1. Vastata kunnan kokonaisjohtamisesta
2. Kokonaisvaltainen kehittäminen
3. Kuntalaisten hyvinvointi
4. Kunnan elinvoiman vahvistaminen
5. Kunnan edunvalvonta
6. Vastata henkilöstöorganisaation toimivuudesta ja johtamisesta
Kyse on kuntaorganisaation toiminnan kannalta keskeisestä virasta.
Vakituisen kunnanjohtajan virantäyttö on kaikkine hakuvaiheineen pitkä prosessi. Näin ollen on mahdolista, että virkaan valittava kunnanjohtaja aloittaa vasta loppuvuodesta. Kunnanjohtajan irtisanoutumisen kanssa samanaikaisesti myös hallintojohtajan hakuprosessi on käynnissä.
Edellä mainituista syistä ja kuntaorganisaation jatkuvuuden varmistamiseksi valmistellaan virkaa toimittavan (vt.) kunnanjohtajan palkkaaminen määräajaksi.
Kunnan hallintosäännön 15 § mukaan kunnanvaltuusto voi kuitenkin, milloin kunnnanjohtajan virka on avoinna tai poissaolo kestää kahta kuukautta pidemmän ajan, ottaa virkaan enintään kuuden kuukauden ajaksi määräaikaisen viranhoitajan tai avoimen viran hoitajan.
Laki kunnan ja hyvinvointialueen viranhaltijasta 4 § 3 momentin mukaan virkasuhteeseen voidaan ottaa ilman hakumenettelyä, kun kysymyksessä on sijaiseksi tai avoinna olevaan virkasuhteeseen ottaminen määräajaksi.
Ehdotus
Kunnanhallitus päättää yksimielisesti esittää valtuustolle, että se valitsee väliaikaisen kunnanjohtajan avoimen viran hoitajan enintään kuuden kuukauden ajaksi tai siihen asti, kunnes uusi kunnanjohtaja aloittaa tehtävässä. Suostumukset avoimen viran hoitamisesta tulee jättää kunnanhallituksen puheenjohtajalle 10.2.2025 kello 12.00 mennessä. Kunnanhallitus käsittelee asian kokouksessaan 11.2.2025 ja tekee esityksensä valtuuston kokoukseen 26.2.2025.
Tämä pykälä tarkastetaan kokouksessa.
Päätös
Kokouksessa annetun päätösehdotuksen mukaan.
Tämä pykälä tarkastettiin kokouksessa.
Kokouskäsittely
Puheenjohtaja avasi keskustelun.
Helinä Hautamäki esitti, "että käsiteltäisiin ja valmisteltaisiin valtuuston kokoukseen väliaikaisen kunnanjohtajan avoimen viran hoitaminen enintään 6 kk ajaksi.
Perusteluina kunnan kestämätön hallinnollinen tilanne kunnanjohtajan irtisanouduttua ja nykyisen hallintojohtajan virkasuhteen päättyminen 31.3.2025.
Tämän valtuustokauden aikana kunnanjohtajarekrytointeja on ollut useita, jotka ovat päättyneet lyhyisiin työsuhteisiin. Tästä johtuen on syytä tarkastella rekrytointiprosessia kokonaisuudessaan ja käydä sisäinen keskustelu, miten jatkossa rekrytointi onnistuisi paremmin ja johtaisi kestävämpään lopputulokseen. Näin ollen varsinaisen kunnanjohtajan valinnassa otetaan aikalisä.
Väliaikaisen kunnanjohtajan tehtävänä olisi valmistella muiden töidensä ohella kunnanjohtajan viran auki julistaminen. Määräaikaisen viran hoitamisen ehtona on myös mahdollisesti lyhyempi aika kuin 6 kk. Kunnanjohtajan viran hakuprosessi kestää yleensä useita kuukausia. Johtavien viranhaltijoiden rekrytoinnissa kunnanhallitus on saanut huomata, ettei nopealla haulla välttämättä saada riittävästi kelpoisia hakemuksia. Haku kestää todennäköisimmin useita kuukausia, ottaen huomioon myös ajankohta, kulman takana odottavat vaalit ja kesälomakausi.
Hallintosäännön mukaan hallintojohtaja toimii kunnanjohtajan sijaisena kunnanjohtajan poissa ollessa. Hallintojohtaja on irtisanoutunut ja hänen viimeinen viranhoitopäivänsä on 31.3.2025 ja hänen kanssaan on sovittu, että hän valmistelee tilinpäätöksen liitetietoineen määräaikaan mennessä.
Kunnanhallitus on huolissaan johtavien viranhaltijoiden jaksamisesta, koska olemme saaneet toistuvaa viestiä viranhaltijoiden työtaakkaan ja jaksamiseen liittyen, mikä on johtunut paljolti siitä, että valittujen kunnanjohtajien virkakaudet ovat jääneet lyhyiksi ja vaihtuvuus on ollut suurta. Tämä on lisännyt työkuormaa kunnanjohtajan sijaisille, eikä sitä ole saatu purettua halutulla tavalla.
Näillä toimenpiteillä turvataan hallinnon joustava siirtyminen uusien viranhaltijoiden tehtäväksi, sekä edistetään koko henkilöstön ja uusien vaaleilla valittavien luottamushenkilöiden hyvinvointia."
Kunnanhallitus keskusteli asiasta ja kannatti yksimielisesti Hautamäen esitystä.