Perustelut
J Ad Rantakokko Oy on ostanut 1.3.2022 päivätyllä kauppakirjalla Enontekiön kunnalta teollisuustontin Hetan Luomaanjärven asemakaava-alueelta (korttelin 105 rakennuspaikka 1). Kauppakirjaa on korjattu rakentamisvevoitteen suuruuden osalta 9.12.2022 allekirjoitetulla kauppakirjan korjauksella. Enontekiön kunnanhallitus on hyväksynyt kauppakirjan korjauksen 15.11.2022 § 288.
Korjatun kauppakirjan mukainen rakentamisvelvoiteaika umpeutui 1.3.2025. J Ad Rantakokko Oy on toimittanut kunnalle anomuksen rakentamisvelvoiteajan jatkamiseksi. Jatkoaikaa haetaan 31.10.2025 saakka. Hakemuksen mukaan tontille rakennettava halli on valmis syksyllä 2025. Tällä hetkellä rakennuksen sokkeli on valmis ja hallin pystyttäminen aloitetaan toukokuussa.
Rakennuksen valmistumisen viivästymistä perustellaan hakijoiden henkilökohtaiseen elämään tulleella isolla menetyksellä, jonka takia hakijoilla ei ollut voimia eikä aikaa valmistella tämän mittakaavan projektia.
Tontin kauppahinta on ollut 6.045,00 euroa. Kauppakirjan mukainen sopimussakko rakentamisvelvoitteen laiminlyönnistä on 20 % kauppahinnasta (1.209,00 euroa) vuosittain kunnes velvoite on täytetty.
Sopimussakko perustuu korjatun kauppakirjan kohtaan 5):
Ostaja sitoutuu rakentamaan ostamalleen tontille asemakaavan, rakennusjärjestyksen ja hyväksyttyjen piirustusten mukaisesti vähintään 50% tontin rakennusoikeudesta. Rakennukset on rakennettava kolmen vuoden kuluessa tämän kauppakirjan allekirjoituspäivästä siihen valmiusasteeseen, että rakennustarkastusviranomainen voi siinä suorittaa rakennusjärjestyksen edellyttämän hyväksyttävän käyttöönottotarkastuksen. Myyjä voi hakemuksesta pidentää tässä tarkoitettuja rakennusaikoja.
Päätösehdotus
Esittelijä
-
Eero Ylitalo, vt. kunnanjohtaja, eero.ylitalo@enontekio.fi
Kunnanhallitus päättää hyväksyä J Ad Rantakokko Oy:n anomuksen rakentamisvelvoiteajan pidennyksestä 31.10.2025 saakka hakemuksessa mainituilla perusteilla.