Perustelut
Tunturi-Lapin ja Pellon työllisyysalueen muodostavat Enontekiön, Kittilän, Kolarin, Muonion ja Pellon kunnat. Kunnat ovat sopineet yhteisestä toimielimestä, Tunturi-Lapin ja Pellon työllisyysaluejaostosta, joka toimii Kittilän kunnan hallinnon yhteydessä ja vastaa työvoimaviranomaiselle kuuluvien lakisääteisten tehtävien järjestämisestä.
Kuntien välisen yhteistoimintasopimuksen mukaisesti työllisyysaluejaosto lähettää talousarvioluonnoksen jäsenkunnille lausuttavaksi. Työllisyysaluejaosto on käsitellyt vuoden 2027 talousarvioluonnoksen kokouksessaan 1.9.2026.
Vuoden 2027 talousarviossa työllisyysalueen varsinaiseen lakisääteiseen toimintaan kohdistuvan talousarvion kokonaismäärä säilyy vuoden 2026 talousarvion tasolla. Talousarviossa on lisäksi huomioitu International House Tunturi-Lappi ja Pello -hankkeen kustannukset ja rahoitus.
Vuoden 2027 talousarviossa työllisyyttä edistävien palveluiden hankintaan, kuten työvoimakoulutukseen, valmennuksiin ja arviointeihin, on tarkoitus kohdentaa aiempaa enemmän resursseja. Henkilöstökulujen arvioidaan kasvavan muun muassa virkojen koko vuoden täyttöasteen sekä tasopalkkausjärjestelmään siirtymisen vuoksi. Starttirahaan puolestaan arvioidaan käytettävän vähemmän määrärahaa kuin vuonna 2026.
Työllisyysalueen vuoden 2027 yhteisesti jaettaviksi kustannuksiksi on arvioitu 2 200 000 euroa. Kustannukset jaetaan yhteistoimintasopimuksen mukaisesti siten, että kustannusjaossa huomioidaan 50 prosentilla kuntien työikäisen väestön määrä ja 50 prosentilla laajan työttömyyden määrä.
Enontekiön kunnan osuudeksi muodostuu kustannusjakolaskelman perusteella 9,95 prosenttia eli 218 960 euroa, mikä vastaa noin 18 247 euron kuukausittaista laskutusta.
Lisäksi palkkatukeen on varattu yhteensä 330 000 euroa. Palkkatuen kustannukset kohdennetaan aiheuttamisperiaatteen mukaisesti sille kunnalle, jonka kuntalainen on työllistetty.
Tunturi-Lapin ja Pellon työllisyysalue on pyytänyt jäsenkuntien lausunnot talousarvioluonnoksesta 21.10.2026 mennessä.
Päätösehdotus
Esittelijä
-
Eero Ylitalo, Kunnanjohtaja, eero.ylitalo@enontekio.fi
Kunnanhallitus päättää antaa Tunturi-Lapin ja Pellon työllisyysalueen vuoden 2027 talousarvioluonnoksesta seuraavan lausunnon: