Perustelut
Kunnanjohtaja käy läpi lähiajan tilaisuudet ym. ja valmistelussa olevia tai muuten ajankohtaisia asioita, ja kunnanhallitus käy tarvittaessa evästyskeskustelun.
- Luppokodin vuokrasopimuksesta on päästy sopimukseen ja Enontekiön kunnan puolelta ei ole estettä sille, että asukkaat voivat muuttaa taloon 1.8 alkaen.
- Kunnan autoihin suunnitellaan asennettavaksi digitaaliset ajopäiväkirjat. Ne poistavat aikaavievät manuaaliset kirjaukset ja antavat entistä tarkemmat tiedot ajosuoritteista. Tarjouksia on pyydetty kolmelta toimittajalta. Ensi vaiheessa laitteet asennettaisiin emokunnan autoihin ja kokemusten jälkeen myös konsernin autoihin.
- Alustava selvitystyö mahdollisuudesta käynnistää Enontekiön kunnassa kattava kiinteistöselvitys, jonka avulla kuntaan rakennettu kiinteistökanta saataisiin ajantasaiseen rekisteriin ja myös kiinteistöjen lupaprosessit saatettua esim. lopputarkastusten osalta loppuun. Tavoitteena on, että asiasta päätettäisiin talousarvion yhteydessä.
- Keinovuopion jätehuollon suhteen Kiirunan kunta on lähestynyt Enontekiön kuntaa neuvottelukutsulla. Toiveena Kiirunalla on, että josko Enontekiön kunnan avulla voitaisiin mahdollistaa myös jatkossa se, että Lapeco voisi sopimuspohjaisesti tuottaa Kiirunan kunnalle jätehuoltopalvelun Keinovuopion ruotsalaisille asukkaille.