Perustelut
Aksun ja Annan kotipalvelu Oy on ostanut 9.5.2022 päivätyllä kauppakirjalla Enontekiön kunnalta lentotoimintaan liittyville liike- ja toimistorakennuksille tarkoitetun tontin Kilpisjärven asemakaava-alueelta (korttelin 55 rakennuspaikka 3). Tontilla on rakennusoikeutta 120 k-m². Kauppakirjan mukainen rakentamisvelvoiteaika umpeutui 9.5.2025. Aksun ja Annan kotipalvelu Oy on toimittanut kunnalle anomuksen rakentamisvelvoiteajan jatkamiseksi yhdellä vuodella. Rakentamista tontilla ei ole aloitettu. Hakemuksen mukaan rakennustyön aloittaminen on myöhästynyt työtapaturman vuoksi, joka on aiheuttanut vamman ja pitkittäneen sairauspoissaolon.
Tontin kauppahinta on ollut 15.000,00 euroa. Kauppakirjan mukainen sopimussakko rakentamisvelvoitteen laiminlyönnistä on 20 % kauppahinnasta (3.000,00 euroa) vuosittain kunnes velvoite on täytetty.
Rakentamisvelvoitteen tarkoitus on edistää asemakaavan toteutumista. Vajaakäyttöisellä kaava-alueella kunnallistekniikasta syntyy myös ylläpitokuluja ja käytettyjen satsauksien takaisinmaksuaika pitenee vähäisten liittymien ja käyttämättömyyden myötä. Yksittäinen työtapaturma ei ole riittävä peruste rakentamisvelvoiteajan pidentämiselle.
Päätösehdotus
Esittelijä
-
Eero Ylitalo, vt. kunnanjohtaja, eero.ylitalo@enontekio.fi
Kunnanhallitus päättää hylätä Aksun ja Annan kotipalvelu Oy:n anomuksen rakentamisvelvoiteajan pidennyksestä. Rakentamisvelvoitteen laiminlyönnistä peritään kauppakirjan mukainen sopimussakko.