Hyvinvointilautakunta, kokous 26.3.2026

§ 22 Lukio kurssisuunnitelmaan muutokset: äidinkieli ja historia

ENODno-2026-66

Valmistelija

  • Riitta Peltovuoma, hallinnollinen rehtori, riitta.peltovuoma@enontekio.fi

Perustelut

Äidinkielen ja kirjallisuuden lehtori on pannut merkille, että lukioon tuleville olisi hyötyä perusopetuksen äidinkielen oppisisältöjen kertauksesta. Lukiolaisille halutaan tarjota tällainen opintojakso, josta on hyötyä ylioppilaskirjoituksiin asti. Äidinkieli on kuitenkin ainoa pakollinen kirjoitettava aine. Tämä opintojakso on tarkoitettu lukioon tuleville 1. lukuvuoden alussa.

Historian ja yhteiskuntaopin lehtori on halukas tarjoamaan historian kertauskurssia niille, jotka ovat asiasta kiinnostuneet ja mahdollisesti aikovat kirjoittaa sen ylioppilaskirjoituksissa. Tämä opintojakso on tarkoitettu ennen ylioppilaskirjoituksia suoritettavaksi 2. tai 3. lukuvuoden aikana.

Biologian ja maantiedon lehtori haluaa tarjota Erälukioon sopivaa eräaiheista Hiihtovaelluksen opintojaksoa. Hiihtovaellus toteutettaisiin kaikkien ryhmien opiskelijoiden yhteisenä opintojaksona.

Kaikki edellä olevat opintojaksot ovat paikallisia vapaaehtoisia opintojaksoja, jotka toteutuvat vuosittain vain, jos opiskelijoita on opintojaksolle riittävästi.

Päätösehdotus

Esittelijä

  • Anne-Maria Näkkäläjärvi, Sivistysjohtaja, anne.nakkalajarvi@enontekio.fi

Hyvinvointilautakunta päättää lisätä Erälukion opintotarjontaan ÄI00 Peruskoulusta kohti lukiota 2 opintopisteen opintojakson, 2 opintopisteen HI07 Historian kertauskurssin sekä Temaattisen 2 opintopisteen opintojakson Hiihtovaellus TO07  syksystä 2026 alkaen.

Tiedoksi

Hallinnollilnen rehtori, Perusopetuksen ja lukion äidinkielen ja kirjallisuuden lehtori, Historian ja yhteiskuntaopin tuntiopettaja, Biologian ja maantiedon lehtori