Hyvinvointilautakunta, kokous 2.10.2025

§ 56 Elokuvatoiminnan hinnaston päivittäminen: Kino Hetta

ENODno-2025-325

Valmistelija

  • Heli Kolehmainen, kulttuuri- ja viestintäkoordinaattori, heli.kolehmainen@enontekio.fi

Perustelut

Seloste

Enontekiön kunnan kulttuuritoimi järjestää Kino Hetan elokuvanäytökset Tunturi-Lapin Luontokeskuksen auditoriossa neljänä iltana viikossa. Aikuisten elokuvaliput maksavat 9 € ja perheille ja lapsille suunnatut elokuvaliput 6 €. Hinnat ovat pysyneet nykyisellä tasollaan viimeiset kymmenisen vuotta, vaikka elokuvatoiminnan kustannukset ovat nousseet. Nykyiset lipputulot eivät riitä elokuvatoiminnan kuluihin. Enontekiön kunnanhallituksen  talousarvion laadintaohjeen (Kunnanhalitus 2.9.2025 § 178)  mukaan palvelut tulisi hinnoitella kustannuksia vastaavasti.

Elokuvalippujen arvonlisävero oli aikaisemmin 10 %, tällä hetkellä vero on 14 %. Veron korotusta ei ole toistaiseksi huomioitu lippujen hinnoissa korotuksena.

Elokuvien esittämisestä vastaa kunnan organisoima elokuva-tiimi. Tiimin jäsenille maksetaan palkkio elokuvan esitystehtävän suorittamisesta. Näistä palkkioista muodostuvat henkilöstömenot ovat nousseet selvästi kuluvan vuoden aikana. Aiemmin osa näytöksistä hoitui Metsähallituksen työntekijän toimesta luontokeskuksen aukioloaikana. Yleisöpalautteen perusteella elokuvaesityksiä on lisätty viikonlopun tuntumaan ja ilta-aikoihin, samalla luontokeskuksen aukioloaika on supistunut, mikä on johtanut siihen, että palkkioita maksetaan nyt useammasta näytöksestä kuin aiemmin, noin kolmesta elokuvanäytöksestä viikossa. Vaikka esityksiä on toteutettu yleisön toivomina esitysaikoina entistä paremmin, elokuvien kävijämäärät eivät ole kasvaneet merkittävästi.

Elokuvalipun voi maksaa kortilla ja jatkossa on tarkoitus mahdollistaa myös Smartum-edulla maksaminen. Sähköisten maksutapojen provisiot lisäävät myös jossain määrin elokuvatoiminnan kustannuksia, vaikka niiden voidaan ajatella myös helpottavan ja madaltavan elokuviin tulemisen kynnystä ja näin lisäävän lipputuloja.

Päätösehdotus

Esittelijä

  • Anne-Maria Näkkäläjärvi, Sivistysjohtaja, anne.nakkalajarvi@enontekio.fi

Hyvinvointilautakunta päättää nostaa Kino Hetan elokuvalippujen hintoja 31.10.2025 alkaen: aikuisten elokuvat lippu 11 €/henkilö ja lasten tai kokoperheen elokuvat 9 €/henkilö.

Tiedoksi

ICT-vastaava, taloushallinto, kirjastovirkailija